Prezydent podpisał ważne ustawy dla branży transportowej

//Prezydent podpisał ważne ustawy dla branży transportowej

Prezydent podpisał ważne ustawy dla branży transportowej

By | 2018-07-31T13:16:59+00:00 Lipiec 31st, 2018|0 komentarzy

25 lipca 2018r. prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy mające znaczenie dla całej branży transportowej.

Pierwsza z nich to Ustawa o tachografach, uchwalona na posiedzeniu sejmu nr 66 dnia 5.07.2018. Ustawa ta ma na cel zwalczenie oszustw dokonywanych na tachografach a także daje większe uprawnienia służbom kontrolnym.

Natomiast druga ustawa to Ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z informacją Ministerstwa Infrastruktury „Projekt nowelizacji wprowadza lepszy nadzór nad rynkiem usług przewozowych w Polsce. Eliminuje również nieuczciwą konkurencję między przewoźnikami oraz zapewnia większą ochronę rynku wewnętrznego przed nieuczciwą konkurencją ze strony przewoźników spoza Unii Europejskiej. ” Ponadto „nowelizacja dokonuje kategoryzacji tzw. poważnych naruszeń obowiązków i warunków przewozu drogowego: najpoważniejsze naruszenia – NN, bardzo poważne naruszenia – BPN i poważne naruszenia – PN. Pozwoli to na zautomatyzowanie wymiany informacji między Polską a pozostałymi państwami członkowskimi UE, jeśli chodzi o poważne naruszenia przepisów unijnych (i ich kwalifikację), które mogą prowadzić do utraty dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego”.

Obecnie czekamy na publikację ustaw w Dzienniku Ustaw RP. Publikacja jest warunkiem wejścia ustawy w życie. Przewidujemy, że wejdą w życie pod koniec sierpnia lub na początku września 2018 roku. Więcej szczegółów podamy po ich opublikowaniu.

Zostaw komentarz