Dokumenty dla polskiego przewoźnika do Niemiec to temat, który każdy właściciel firmy transportowej powinien znać od podszewki. Jeśli prowadzisz działalność w tej branży, prawdopodobnie wydaje Ci się, że wiesz, jakie zezwolenia i licencje są niezbędne, by legalnie realizować przewozy drogowe rzeczy za zachodnią granicę. Ale czy na pewno? W ramach wielkiego testu z wiedzy transportowej przygotowaliśmy dzisiaj specjalne pytanie na tę okoliczność. Sprawdź, jak dobrze znasz aktualne wymagania!

Pytanie na dziś jest następujące:

Aby przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce mogło zatrudniać kierowców wg polskiego kodeksu pracy i wykonywać przewozy drogowe rzeczy z Polski do Niemiec wystarczy, że będzie posiadać: 

  1. zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne,
  2. zezwolenie EKMT,
  3. karnet TIR,
  4. licencję wspólnotową wydaną przez organ niemiecki na spółkę matkę,
  5. zaświadczenie CMR,
  6. zezwolenie CEMT,
  7. karnet EURO 4.

POKAŻ ODPOWIEDŹ

Odpowiedź:

Aby przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce mogło zatrudniać kierowców wg polskiego kodeksu pracy i wykonywać przewozy drogowe rzeczy z Polski do Niemiec wystarczy, że będzie posiadać:

 

1. zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne,

2. zezwolenie EKMT,

6. zezwolenie CEMT,

 

Wyjaśnienie:

Trzy spośród siedmiu odpowiedzi okazały się być prawidłowe. Zacznijmy od przybliżenia znaczenia dokumentu EKMT. Przede wszystkim EKMT i CEMT to nazwy zamienne odwołujące się do tego samego dokumentu. Jest to dokument dopuszczający do wykonywania nieograniczonej liczby kursów między krajami członkowskimi EKMT, których przebieg został udokumentowany w odpowiednio wypełnionym karnecie. Zezwolenie jest ważne przez cały rok kalendarzowy.

Zezwolenie EKMT/CEMT nie uprawnia do transportu wewnątrzkrajowego w państwie członkowskim EKMT/CEMT ani do przewozów pomiędzy państwem członkowskim EKMT/CEMT a państwem niebędącym członkiem tej organizacji. W roku 2021 zezwolenia wydawane są wyłącznie dla pojazdów o klasie ekonomii minimum EURO 5.

Do krajów członkowskich EKMT należą: Albania, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Macedonia, Malta, Mołdawia, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia i Czarnogóra, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania.

 

Informacje na temat zdobycia zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne w międzynarodowym transporcie rzeczy znajdują się w wytycznych rządowych pod tym linkiem:

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1620

 

Jeśli nie znałeś odpowiedzi na to pytanie, warto rozważyć skorzystanie z naszego audytu. Zapisz się na konsultację i przekonaj się, jak optymalizacja kosztów może zwiększyć rentowność Twojej firmy. Wspólnie przeanalizujemy czas pracy, wynagrodzenia i dokumentację, abyś mógł mieć pełen spokój. Umów się na konsultację już dziś!

 

Śledź regularnie nasz blog, aby móc zmierzyć się z kolejnym przygotowanym dla Ciebie testem!

 

Autor:

Sebastian Słaby

Ekspert branży transportowej