Nasz wielki test z wiedzy się nie zatrzymuje. Dzisiaj trochę prościej, bowiem przygotowaliśmy dla Ciebie pytanie związane z maksymalnym czasem prowadzenia pojazdu, a więc tematyka nieodzownie związana z rozporządzeniem 561, które funkcjonuje już 18 lat! Pamiętaj, że nie zawsze sprzyjają odpowiednie okoliczności, które weszły w obowiązujące przepisy za sprawą kolejnych zmian wynikających z Pakietu Mobilności.
Dzisiejsze pytanie brzmi następująco:
W umowie o pracę obowiązującej w 2021 roku w skład wynagrodzenia określonego na poziomie wynagrodzenia minimalnego może wchodzić:
- dodatek dyżurowy w wysokości 50% stawki zasadniczej,
- wynagrodzenie zasadnicze,
- premia regulaminowa,
- nagroda,
- premia uznaniowa,
- dodatek funkcyjny,
- dodatek stażowy,
POKAŻ ODPOWIEDŹ
Odpowiedź i wyjaśnienie:
W umowie o pracę obowiązującej w 2021 roku w skład wynagrodzenia określonego na poziomie wynagrodzenia minimalnego może wchodzić:
- dodatek dyżurowy w wysokości 50% stawki zasadniczej,
- wynagrodzenie zasadnicze,
- premia regulaminowa,
- nagroda,
- premia uznaniowa,
- dodatek funkcyjny,
- dodatek stażowy,
Wyjaśnienie:
Spośród przygotowanych 12 odpowiedzi tylko 4 okazały się być poprawne. Podstawa prawna w zakresie dopuszczalnych składowych wynagrodzenia kierowcy zawarta jest w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. To właśnie tam w punkcie 5 artykułu 6 możemy znaleźć:
Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:
1) nagrody jubileuszowej;
2) odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na
emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
3) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
4) dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
5) dodatku za staż pracy;
6) dodatku za szczególne warunki pracy.
W związku z powyższym odpowiedzi 1, 4, 5 i 7 nie mogą być poprawne, gdyż jasno litera prawa zakazuje ich uwzględniania w wynagrodzeniu kierowcy. Odpowiedzi dotyczące nagrody i premii uznaniowej także nie mogą być zawarte w składowych wynagrodzenia pracownika, gdyż definiuje to kodeks pracy w artykule 105 poświęcony przyznawaniu nagród i wyróżnień:
Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika.
Zgodnie z powyższym zapisem owe składniki mogą, a nie muszą być przyznawane, gdyż ich przyznanie zależy tylko i wyłącznie od pracodawcy. Zapisanie ich w budulcowych wynagrodzenia kierowcy przeczyłoby wytycznymi kodeksu pracy w tym temacie i sprawiłoby tym samym, że składnik ten stałby się obowiązkową częścią wynagrodzenia.
Pozostałe niepoprawne odpowiedzi dotyczą kontrowersyjnego od laty dyżuru. Niewiele brakło a wraz z wejściem w życie kolejnego etapu pakietu mobilności stałby się on zakazy i znalazł swoje miejsce w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, bowiem tak zakładał swojego czasu projekt o nazwie: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw. Dokładny postulat na ten temat został zapisany w uwagach ogólnych:
Te skutki spowodowane będą m.in. zaproponowanym: wprowadzeniem zakazu wliczania wynagrodzenia z tytułu dyżurów kierowcy do minimalnego wynagrodzenia;
Na szczęście nie znalazł się on tam po zakończonym procesie legislacyjnym, co oznacza, że nadal jest składnikiem wynagrodzenia często wykorzystywanym w branży transportowej do budowania umów o pracę kierowców. Należy pamiętać, że nie ma zapisu ani pozwalającego, ani też zakazującego go praktykowania, dlatego dobrze zadbać o odpowiedni tj. możliwie najbezpieczniejszy jego zapis w umowie, stąd poprawność tylko odpowiedzi L.
Link do pełnej treści ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20022001679/U/D20021679Lj.pdf
Link do procesu legislacyjnego druku nr 1835 pt.: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw:
https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1835
Śledź regularnie nasz blog, aby móc zmierzyć się z kolejnym przygotowanym dla Ciebie testem!
Sebastian Słaby
Ekspert branży transportowej