Prowadzenie przedsiębiorstwa transportowego nie należy do łatwych zajęć, a ewidencja czasu pracy stanowi jeden z kluczowych obowiązków, które muszą być spełnione. Ostatnimi laty miało miejsce wiele zmian w obowiązujących przepisach dotykających nie tylko kierowców zawodowych. Panująca sytuacja na świecie i wahające się ceny paliwa, regularne wzrosty płacy minimalnej i sytuacja geopolityczna stawiają ciągle liczne wyzwania przed branżą transportową. Jak w tej sytuacji wyglądają obowiązki związane z właścicielem firmy transportowej, który wykonuje pracę kierowcy? Co wchodzi w skład pełnego rozliczenia czasu pracy właściciela? Jakie dokumenty jest zobligowany przygotować, aby nie narazić się na konsekwencje? W ramach wielkiego testu z branży transportowej przygotowaliśmy dla Ciebie pytanie dotyczące tematyki ewidencji czasu pracy. Zmierz się ze specjalnie przygotowanym pytaniem na tę okoliczność i poznaj szczegółowe wyjaśnienie.

Pytanie na dziś jest następujące:

Jeżeli właściciel firmy transportowej wykonuje obowiązki kierowcy, co obejmuje pełne rozliczenie jego czasu pracy?

  1. ewidencja czasu pracy,
  2. rozliczenie diet i ryczałtów za noclegi,
  3. rozliczenie należności z tytułu płac minimalnych w krajach Unii Europejskiej,
  4. kontrola naruszeń norm przerw w czasie pracy, limitu czasu pracy w dobie z tytułu pracy w porze nocnej oraz czasu pracy w tygodniu,
  5. kontrola naruszeń norm czasu jazdy, przerwy i odpoczynków.

POKAŻ ODPOWIEDŹ

Odpowiedź:

Jeżeli właściciel firmy transportowej wykonuje obowiązki kierowcy, co obejmuje pełne rozliczenie jego czasu pracy?

 

1. ewidencja czasu pracy,

4. kontrola naruszeń norm przerw w czasie pracy, limitu czasu pracy w dobie z tytułu pracy w porze nocnej oraz czasu pracy w tygodniu,

5. kontrola naruszeń norm czasu jazdy, przerwy i odpoczynków.

 

Wyjaśnienie:

 

Spośród pięciu dostępnych odpowiedzi aż trzy okazały się być poprawnymi. W rozdziale 3a Rozdział 3a pt.: Czas pracy kierowców niepozostających w stosunku pracy, znajdują się informacje na temat obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy przedsiębiorców, którzy wykonują pracę kierowcy. Prowadzenie działalności transportowej i bycie zarazem kierowcą zawodowym nie oznacza zwolnienia z konieczności przestrzegania przepisów rozporządzenia 561, czy ustawy o czasie pracy kierowców. Właściciele firm, którym zdarzy się nawet sporadycznie wsiąść za kółko i wykonać jakiś przewóz (nawet ten częściowy) nie są zwolnieniu z obowiązku robienia odpowiednich przerw i odpoczynków. Warto tutaj pamiętać, że właściciel firmy transportowej, który będzie wykonywał pracę kierowcy, odpowiada finansowo nie tylko z załącznika 1 ustawy o transporcie drogowym dotyczącego taryfikatora dla kierowcy, ale także z pozostałych załączników tj. załącznika 3 dotyczącego przedsiębiorcy oraz załącznika 4 dotyczącego zarządzającego (gdy nie został wskazany w tym zakresie nikt inny). W związku z tym nad przedsiębiorcą spoczywa jeszcze większa odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów i większe mandaty w razie ich nieprzestrzegania, dlatego odpowiednia znajomość przepisów, wraz z prawidłową organizacją czasu pracy powinna dawać przykład pozostałym kierowcom, którzy są zatrudnieni na stanowisku kierowcy. Pamiętaj, w myśl starego powiedzenia: „Przykład idzie z góry, siła działa z dołu”. Pracodawców nie dotyczy obowiązek rozliczania tzw. płac minimalnych, zwanych często płacą zagraniczną. Właściciel firmy nie jest zatrudniony w swojej firmie na umowę z godzinowym lub miesięcznym wynagrodzeniem, w związku z czym nie ma obowiązku rozliczania mu takowego składnika z tytułu realizowania przewozów tzw. płatnych zgodnie z aktualnymi wytycznymi w tym temacie. 

 

Link do pełnej treści rozporządzenia 561/2006:

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32006R0561

 

Link do pełnej treści ustawy o czasie pracy kierowców:

 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20040920879/U/D20040879Lj.pdf

 

Ustawa do pełnej treści ustawy o transporcie drogowym:

 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20011251371/U/D20011371Lj.pdf

 

Link do pełnej treści indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie diet i noclegów właściciela przedsiębiorstwa, który wykonuje przewozy drogowe:

 

https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/495974

 

Jeśli nie znałeś odpowiedzi na to pytanie, warto rozważyć skorzystanie z naszego audytu. Zapisz się na konsultację i przekonaj się, jak optymalizacja kosztów może zwiększyć rentowność Twojej firmy. Wspólnie przeanalizujemy czas pracy, wynagrodzenia i dokumentację, abyś mógł mieć pełen spokój. Umów się na konsultację już dziś!

 

Śledź regularnie nasz blog, aby móc zmierzyć się z kolejnym przygotowanym dla Ciebie testem!

 

Autor:

Sebastian Słaby

Ekspert branży transportowej