Dokumentacja pracownicza w transporcie to temat, z którym zmierzymy się w dzisiejszym wielkim teście wiedzy z branży transportowej. Tym razem zwracamy uwagę na prawidłowe prowadzenie teczek osobowych pracowników. Pamiętaj, że za nieprawidłowe prowadzenie tzw. teczek osobowych grozi spora kara, bowiem według artykułu 281. pt.: Katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika (kodeks pracy):

Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu:

6) nie prowadzi dokumentacji pracowniczej,

6a) nie przechowuje dokumentacji pracowniczej przez okres, o którym mowa w art. 94 pkt 9b, art. 945 § 2 i art. 946 pkt 2, albo przez dłuższy okres, jeżeli wynika on z odrębnych przepisów,

podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

 

Powyższa kara może zwalić z nóg, dlatego zmierz się przygotowanym dzisiaj pytaniem i dowiedz się więcej na temat poprawnie prowadzonej dokumentacji pracowniczej. Treść dzisiejszego pytania brzmi następująco:

Pytanie na dziś jest następujące:

Z jakich części składają się akta osobowe pracownika?

  1. części A
  2. części B
  3. części C
  4. części D
  5. części E
  6. części F

POKAŻ ODPOWIEDŹ

Odpowiedź:

Z jakich części składają się akta osobowe pracownika?

  1. części A
  2. części B
  3. części C
  4. części D
  5. części E

Tym razem aż 5 z 6 dostępnych odpowiedzi okazało się być poprawne. Podczas realizowanych przez naszą firmę audytów w firmach transportowych często okazuje się, że część E akt osobowych bywa zupełnie obca dla sektora kadrowego. Rok 2023 był mocno rozwojowy w tym temacie, a to głównie za sprawą nowelizacji kodeksu pracy. Do tego czasu obowiązywały 4 części akt osobowych tj. A, B, C i D. Za sprawą zmian w kwestii badania trzeźwości pracownika na obecność alkoholu. Od 21 marca wraz z wprowadzonymi zmianami, które przyniosło ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ  z dnia 6 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej zostały dodane zapisy związane z częścią E akt osobowych:

 

w części E – dokumenty związane z kontrolą trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu

Informacje na temat tego, jakie dokumenty należy przechowywać w poszczególnych częściach akt osobowych, znajdują się w powyższym rozporządzeniu zwanym potocznie ustawą o dokumentacji pracowniczej.

 

Link do pełnej treści ustawy o dokumentacji pracowniczej:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/dokumentacja-pracownicza-18792769

 

Jeśli nie znałeś odpowiedzi na to pytanie, warto rozważyć skorzystanie z naszego audytu. Zapisz się na konsultację i przekonaj się, jak optymalizacja kosztów może zwiększyć rentowność Twojej firmy. Wspólnie przeanalizujemy czas pracy, wynagrodzenia i dokumentację, abyś mógł mieć pełen spokój. Umów się na konsultację już dziś!

 

Śledź regularnie nasz blog, aby móc zmierzyć się z kolejnym przygotowanym dla Ciebie testem!

 

Autor:

Sebastian Słaby

Ekspert branży transportowej