Zapewne niejednokrotnie organizując lub analizując pracę kierowcy przeszło Ci przez myśl kiedy kierowca może, a wręcz musi mieć dzień wolny od pracy, przecież kierowca to nie robot i też potrzebuje mieć czas na swoją regenerację. W dzisiejszym pytaniu zapraszamy Cię do zgłębienia podstaw prawnych w tym temacie i skonfrontowania swojej wiedzy w tym nie tak łatwym temacie.
Pytanie na dziś jest następujące:
Pytanie na dziś jest następujące:
Kiedy kierowcy przysługuje dzień wolny wynikający z pięciodniowego tygodnia pracy?
- wypada w każdą niedzielę i święto,
- w regulaminie pracy może być każdym dniem tygodnia oprócz niedzieli,
- wyznacza się zawszę w sobotę zgodnie z kodeksem pracy,
- nie musi być wyznaczony jako konkretny dzień i może być ruchomy tj. w każdym kolejnym tygodniu może być różny pod warunkiem, że jest zaplanowany w harmonogramie pracy (oprócz niedzieli).
POKAŻ ODPOWIEDŹ
Odpowiedź:
2. w regulaminie pracy może być każdym dniem tygodnia oprócz niedzieli,
4. nie musi być wyznaczony jako konkretny dzień i może być ruchomy tj. w każdym kolejnym tygodniu może być różny pod warunkiem, że jest zaplanowany w harmonogramie pracy (oprócz niedzieli).
Wyjaśnienie:
Poprawnymi odpowiedziami okazały się być odpowiedzi 2 i 4. Zważywszy na skomplikowaność pytania zostaną poddane każde odpowiedzi indywidualnie wraz ze stosownym wyjaśnieniem (podstawą prawną) dla lepszego zrozumienia tematu dotyczącego dnia wolnego od pracy dla kierowcy.
Odpowiedź 1: wypada w każdą niedzielę i święto
Dzień wolny od pracy nie może zostać wskazany w niedzielę, gdyż stanowi o tym artykuł 151 (9) kodeksu pracy, który to brzmi w paragrafie 1 następująco:
Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.
W związku z powyższym zapisem niedziele i święta są same z siebie dniami wolnymi od pracy.
Odpowiedź 2: w regulaminie pracy może być każdym dniem tygodnia oprócz niedzieli
Zgodnie z treścią wyjaśnienia dla odpowiedzi A, wiemy, że dniem wolnym od pracy może być każdy inny dzień niż niedziela. Jeżeli dodamy do tego podstawę prawną wynikającą z artykułu 151 (11) kodeksu pracy:
- 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 151 (10) pkt 1-9 i 11 oraz w przepisach ustawy, o której mowa w art. 151 (9b), pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:
1) w zamian za pracę w niedzielę – w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;
2) w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego.
- 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 151 (1) § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Zgodnie z powyższym zapisem pracownik może mieć wskazany każdy inny dzień wolny od pracy (poza niedzielą), a jeżeli okaże się, że przyjdzie mu pracować w niedzielę lub święto należny jest mu inny dzień wolny w określonym terminie (paragraf 1) lub dodatkowe wynagrodzenie (paragraf 2), co nadal nie znaczy, że możemy zapisać w regulaminie pracy informację o dniu wolnym w niedzielę.
Odpowiedź 3: wyznacza się zawszę w sobotę zgodnie z kodeksem pracy
Nie ma żadnego zapisu mówiącego o tym, że nie można zaplanować kierowcy pracy w sobotę, ale za to wyznaczyć inny dzień wolny od pracy (stały). Zgodnie z artykułem 151 (3) kodeksu pracy:
Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
Nadal nie oznacza to, że musimy koniecznie kierowcy zapisać sobotę jako stały dzień wolny od pracy. Jeżeli natomiast okazałoby się, że kierowca musiałby przyjść do pracy w sobotę (dzień wolny od pracy), to zgodnie z powyższym zapisem zadaniem pracodawcy jest udzielenie kierowcy dnia wolnego w inny dzień.
Odpowiedź 4: nie musi być wyznaczony jako konkretny dzień i może być ruchomy tj. w każdym kolejnym tygodniu może być różny pod warunkiem, że jest zaplanowany w harmonogramie pracy (oprócz niedzieli).
Zgodnie z treścią artykułu 147 kodeksu pracy dopuszczalne jest ustanowienie tzw. ruchomego dnia wolnego od pracy:
W każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom zapewnia się łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.
Śledź regularnie nasz blog, aby móc zmierzyć się z kolejnym przygotowanym dla Ciebie testem!
Autor:
Sebastian Słaby
Ekspert branży transportowej