Ile razy skrócony odpoczynek kierowcy może być zastosowany w ramach obowiązujących przepisów? To pytanie często pojawia się wśród osób zajmujących się planowaniem czasu pracy kierowców zawodowych. Zgodnie z rozporządzeniem 561/2006, liczba takich skróceń jest ściśle określona – a jej przekroczenie może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Skrócone dzienne okresy odpoczynku cechują się dużym uznaniem dla osób organizujących pracę kierowcy, a to wszystko dlatego, że już po 9 godzinach odpoczynku kierowca może wrócić za kierownicę i ponownie prowadzić pojazd. Dla samych kierowców bywają mniej lubianymi, a to ze względu na krótki okres regeneracji przed kolejnymi wyzwaniami na drodze. Na szczęście ich możliwość wykorzystywania jest ograniczona przepisami. Czy wiesz, jak przepisy regulują ilość użyć 9-godzinnego dziennego odpoczynku skróconego? Sprawdź swoją wiedzę i zmierz się ze specjalnie przygotowanym pytaniem pod te okazje.

Pytanie na dziś jest następujące:

Ile razy można skrócić dzienny okres odpoczynku do 9 godzin?

  1. 2 razy w tygodniu,
  2. 2 razy pomiędzy prawidłowymi odpoczynkami tygodniowymi,
  3. 2 razy pomiędzy weekendami,
  4. 3 razy w tygodniu,
  5. 3 razy pomiędzy weekendami,
  6. 3 razy pomiędzy jednym a kolejnym odpoczynkiem tygodniowym.

POKAŻ ODPOWIEDŹ

Odpowiedź:

Ile razy można skrócić dzienny okres odpoczynku do 9 godzin?

 

6. 3 razy pomiędzy jednym a kolejnym odpoczynkiem tygodniowym.

 

Wyjaśnienie:

Jedyną prawidłową odpowiedzią wśród sześciu możliwych jest odpowiedź ostatnia 6. Dlaczego? Ponieważ regulacje co do stosowań skróconego odpoczynku dziennego znajdują się w artykule 8 rozporządzenia 561, a dokładnie w punkcie 4, który brzmi następująco:

 

  1. Kierowca może mieć najwyżej trzy skrócone dzienne okresy odpoczynku pomiędzy dwoma tygodniowymi okresami odpoczynku.

 

Link do pełnej treści rozporządzenia 561:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/rozporzadzenie-561-2006-w-sprawie-harmonizacji-niektorych-przepisow-67599725

 

Jeśli nie znałeś odpowiedzi na to pytanie, warto rozważyć skorzystanie z naszego audytu. Zapisz się na konsultację i przekonaj się, jak optymalizacja kosztów może zwiększyć rentowność Twojej firmy. Wspólnie przeanalizujemy czas pracy, wynagrodzenia i dokumentację, abyś mógł mieć pełen spokój. Umów się na konsultację już dziś!

 

Śledź regularnie nasz blog, aby móc zmierzyć się z kolejnym przygotowanym dla Ciebie testem!

 

Autor:

Sebastian Słaby

Ekspert branży transportowej